Folia polaryzacyjna kołowa
Folia polaryzacyjna kołowa to zaawansowana technologicznie folia, która z całej podającej na nią wiązki światła przepuszcza tylko falę światła spolaryzowaną, której płaszczyzna polaryzacji obraca się w odpowiednią stronę. Zjawisko to nazywa się polaryzacją kołową i w zależności od kierunku obrotu wyróżniamy polaryzację kołową prawoskrętną lub polaryzację kołową lewoskrętną.
Technicznie, nazwa tego zjawiska wzięła się od faktu, że wektor definiujący płaszczyznę polaryzacji zatacza okrąg w czasie jednego okresu fali. Pokazano to na poniższych obrazkach:
Polaryzacja kołowa prawoskrętna (*) | Polaryzacja kołowa lewoskrętna(*) |
Folia polaryzacyjna kołowa to produkt w którym warstwę aktywną stanowi odpowiedni polaryzator kołowy naniesiony na wstęgę folii z politereftalanu etylenu. Folia jest łatwa w obróbce. można ja ciąć za pomocą noża lub nożyczek.
Folia występuje w dwu wariantach z klejem i bez kleju. Wariant pierwszy ma strony wewnętrznej naniesiony specjalny klej (aktywowany wodą) i nie są potrzebne żadne dodatkowe składniki, aby taką folię przykleić.
Folię polaryzacyjną można montować na szkle i innych podobnych płaskich materiałach (szkło organiczne, akryl, pleksi). Montaż jest w pełni odwracalny, folię można zdjąć bez zmian powierzchni na której była przyklejona.
Folia polaryzacyjna kołowa ma od strony zewnętrznej warstwę ochronną zabezpieczająca ja przed zarysowaniem.
Folia polaryzacyjna kołowa wykorzystywana jest w rożnych specjalistycznych zastosowaniach.
- jako dodatkowy polaryzator w wyświetlaczach monitorów i telewizorów
- w okularach 3D służących do oglądania trójwymiarowych obrazów. Jeden okular zawiera folie polaryzacja kołową prawoskrętna a drugi folię polaryzacją kołowa lewoskrętną. Wykorzystuje się tu tą własciwość folii polaryzacyjne, że w przeciwieństwie do polaryzacji liniowej nie musimy trzymać głowy idealnie prostopadle względem telewizora, aby mieć ostry obraz. Folia „pracuje” praktycznie w każdym położeniu.
- w fotografii w filtrach polaryzacyjnych
- do eliminacji refleksów światła. Wykorzystujemy tu ważną własciwość folii polaryzacyjnej kołowej, że w stosunku do fali płaskiej powstającej przy tworzeniu refleksu, folia będzie zawsze jak gdyby „pod kątem prostym” bez względu na jej ustawienie. Aby polaryzator liniowy usunął refleks, należy ustawić go dokładnie pod kątem prostym w stosunku do fali odbitej. Folia polaryzacyjna kołowa nie ma tego ograniczenia. Dodatkowo, przy eliminacji refleksów nie ma też znaczenia kierunek polaryzacji. Folia polaryzacja kołowa prawoskrętna działa dokładnie tak samo jak folia polaryzacja kołowa lewoskrętna.