Działanie folii polaryzacyjnej kołowej

Folia polaryzacyjna kołowa to folia której warstwę aktywną stanowi polaryzator. Polaryzator kołowy przepuszcza tylko falę świetlną, której płaszczyzna polaryzacji obraca się. W zależności od kierunku obrotu  wyróżniamy  polaryzację kołową prawoskrętną lub polaryzację kołową lewoskrętną.

Najważniejszą właściwością folii polaryzacyjnej kołowej możliwość zatrzymywania światła spolaryzowanego powstającego przy tworzeniu się refleksów światła. Refleks to fala światła spolaryzowanego liniowo, folia polaryzacyjna kołowa przepuszcza tylko światło w którym płaszczyzna polaryzacji obracająca się, więc światła z refleksu nie przepuści.  Można powiedzieć, że polaryzator kołowy jest zawsze „pod kątem prostym” dla światła spolaryzowanego liniowo, bez względu na orientację folii.

Widzimy tu olbrzymią przewagę folii o polaryzacji kołowej nad tymi o polaryzacji linowej. Polaryzator liniowy trzeba ustawić dokładnie pod kątem prostym w stosunku do polaryzacji fali aby falę wygasić. Polaryzator kołowy pracuje w „dowolnym położeniu”.

Film ilustrujący zachowanie się folii polaryzacyjnej kołowej.

Widzimy na filmie jak folia polaryzacyjna kołowa potrafi całkowicie wytłumić potężny odblask światła pochodzący z lampy świecącej z małej odległości bezpośrednio na płaską powierzchnię. Bez folii nie sposób dojrzeć tła, folia polaryzacyjna kołowa pozwala obejrzeć prawidłowy obraz.

Film pokazuje tez, ze w przypadku folii polaryzacyjnej kołowej nie ma znaczenia kierunek polaryzacji, jeśli chcemy usunąć refleks światła. Działanie folii polaryzacyjnej z polaryzacją kołową prawoskrętną jest takie samo jak z polaryzacją kołową lewoskrętną.

Jeśli chcesz usunąć naprawdę duże refleksy światła, tylko folia polaryzacyjna kołowa jest w stanie sobie z nimi poradzić.