Folia polaryzacyjna liniowa
Folia polaryzacyjna liniowa to specjalistyczna folia, która z całej podającej na nią wiązki świetlnej przepuści tylko te fale, które są zgodnie z jej płaszczyzną polaryzacji (zobacz również: polaryzacja). Światło po przejściu przez folie staje się falą płaską.
Jeśli porównamy filtr siatkowy foli polaryzacyjnej do „zębów grzebienia”, to mówiąc obrazowo przez filtr przejdą tylko te fale, których drgania odbywają się wzdłuż „zębów”, a te które są poprzeczne zostaną zatrzymane. Oczywiście, jak wszystkie zjawiska dziejące się w mikroświecie, aby taki filtr działał, rzeczywiste odstępy miedzy „zębami” muszą być niezwykle małe. Ten wymóg powoduje, ze wytworzenie działającej folii polaryzacyjnej jest procesem niezwykle skomplikowanym technologicznie.
Folia przekształca niespolaryzowane światło w spolaryzowaną falę płaską.
Folia polaryzacyjna liniowa posiada strukturę przypominającą mikrożaluzje. Szerokość szczelin w tej strukturze musi być precyzyjnie dostosowana do amplitudy fali świetlnej, co wymaga niezwykle skomplikowanego procesu produkcji.
Działa to na zasadzie selektywnej transmisji – folia przepuszcza jedynie fale świetlne zgodne z jej kierunkiem polaryzacji, natomiast pozostałe komponenty fali elektromagnetycznej są blokowane.
Folia jest łatwa w obróbce, można ja ciąć za pomocą specjalnego noża lub zwykłych nożyczek.
Folia od strony wewnętrznej ma naniesiony specjalny klej, aktywowany wodą, dlatego też nie są potrzebne żadne dodatkowe składniki, aby ja przykleić. Folię można montować na szkle i innych podobnych płaskich materiałach (szkło organiczne, akryl, pleksi).
Montaż jest w pełni odwracalny, folie można zdjąć bez zmian powierzchni na której była przyklejona.
Od strony zewnętrznej folia ma warstwę ochronną zabezpieczająca ja przed zarysowaniem.
Właściwość selektywnego zatrzymywania pewnych rodzajów fali elektromagnetycznej przez folię polaryzacyjna powoduje, ze ma ona wiele różnorodnych zastosowań. Podstawowym zastosowaniem folii jest eliminacja refleksów światła, które powstają kiedy światło odbija się od płaskiej powierzchni.
Folia jako filtr polaryzacyjny
Taki refleks składa się ze światła częściowo lub całkowicie spolaryzowanego. dlatego, jeśli na drodze światła umieścimy folię polaryzacyjną z polaryzatorem zorientowanym prostopadle do tej fali, folia usunie cały refleks.
Z folii polaryzacyjnej zbudowane są wszelkiego rodzaju filtry antyrefleksyjne, okulary z filtrem polaryzacyjnym i przesłony usuwające odbicia i refleksy światła w kamerach przemysłowych.
Folia polaryzacyjna znajduje również zastosowanie jako polaryzator do wyświetlaczy LCD i projektorów LCD, do tworzenia efektów 3D do projektorów DLP lub LCD oraz w fotografii jako filtr polaryzacyjny.